Form

Genel Site Güvenliği

İnternet dünyasında güvenlik konusu sürekli tartışılan ve üzerinde teknik geliştirmeler yapılması gereken bir konu olmuştur. Tüm Dünya ve ülkemizde de güvenlik konusunda çeşitli önlemler alınarak internetin olumlu ve yararlı amaçlar için kullanılması sağlanmaktadır. Bu amaç ve önlemler özellikle e-ticaret ve online satın alma sektöründe daha ayrı bir önem kazanmaktadır.

HavuzOnline.com online mağazası, yayına girdiği tarihten günümüze kadar bu konuda gerekli tedbirleri en üst seviyede almaktadır. Özellikle internet üzerinden kredi kartı dolandırıcılığı yapan kişi veya grupların elde edebileceği şekilleri en iyi yöntemlerle ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Bu nedenle siz müşterilerine ait olan hiç bir kredi kartı bilgisini sistemlerinde saklamamaktadır.

HavuzOnline.com, kendine ait özel sunucular üzerinde ve profosyonel olarak co-location hizmeti veren özel DataCenter firmaları ile web yayın ve bu yayın üzerinde de satış hizmetini vermektedir. Bu hizmetin arkasında sektöründe tecrübeli ve altyapısı için gerekli Firewall tedbirlerini almış firmalarla yoluna devam etmektedir. Donanımsal ve yazılımsal olarak her türlü tedbirin alındığı network sistemleri üzerinde inşaa edilen özel e-ticaret yazılımı ile alışveriş güvenliğiniz en iyi ölçüde sağlanmaktadır.

Ayrıca HavuzOnline.com, alışverişinizi yaparken girdiğiniz tüm kredi kartı ve özel bilgileriniz 2048 bitlik SSL (Secure Sockets Layer) şifreleme teknolojisiyle kriptolayarak bankaların özel bilgi işlem servislerine doğrudan yollamaktadır. Böylece siparişinizin ödemesi alınırken vermiş olduğunuz kredi kartı numaranız anlamsız bir kod karmaşasına çevrilerek gönderimi yapılmaktadır.

SSL (Secure Sockets Layer) dünyada en çok kullanılan bir şifreleme teknolojisidir. Ülkemizde de %99 olarak tercih edilen SSL teknolojisiyle Internette taşınan veriler önce şifrelenmekte, daha sonra da sadece sertifika firmasının bilgi işlem sistemleri tarafından deşifre edilerek çözülebilmektedir.

Alışveriş sitelerinin güvenli olduğunu nereden bileceksiniz?
HavuzOnline.com, kurulduğundan bu yana SSL teknolojisini web sitesine entegre ederek her dönem düzenli olarak bu lisansını da yenilemektedir. Alışveriş yaptığınız sitelerin güvenlik gerektiren (özellikle kredi kart bilgilerinizi girdiğiniz) sayfalarında öncelikle sayfanın Internet adresinin httpden httpse dönüştüğünü kontrol ediniz. Ayrıca, Internet Explorer kullanıyorsanız altta sağda bir kilit resmi (IE7 ve üzeri için adres çubuğu satırı bitiminde kilit resmi olmalı), Netscape kullanıyorsanız sol altta bir anahtar resmi ve mavi bir çizgi bulunmasına dikkat ediniz.
Maalesef ülkemizde online satış yapan bazı sitelerde bahsedilen bu SSL güvenliği bulunmamaktadır. Yani bu sitelerde girdiğiniz kredi kartı ve kişisel bilgileriniz, internet üzerinde her türlü kötü niyete açık şekilde (veri gönderimi yapılmak suretiyle) risk taşımaktadır.

3D Security ile ödeme ne kadar güvenli ?
HavuzOnline.com, sanal mağazacılık sektöründe bir çok faaliyet gösteren diğer şirketler gibi 3D Güvenlik ödeme sistemini kullanmaktadır. Bu sistem kredi kartı sahteciliğini ve bilgi ele geçirilmesini engellemektedir. Sistemin çalışması eski sistemlere göre çok daha farklı olduğu gibi, bir çok büyük şirket ve kamu kuruluşları da online tahsilatlarını bu sistem ile sağlamaktadır. 3D Security sistemi, kart şifre yada sms şifre ile doğrulama yaptırmayı mecbur kılan bir sistemdir. Bu doğrulama işlemini de mağaza web sitesi içinde değil "BKM (Bankalararası Kart Merkezi)" resmi web sitesi içinde ve kredi kartı bankalarının da katılmış olduğu yapı içinde gerçekleştirmektedir. Şifre doğrulama işlemi yapıldığı takdirde de başarı ile satınalma yaptığınız web sayfasına yönlendirmektedir.

Daha anlaşılır bir deyim ile, normal mağazalardan kredi kartı ile yapmış olduğunuz alışveriş ile aynı güvenlik sağlanmıştır. Çünkü bir mağazada alışveriş yaptıktan sonra ödeme için kredi kartınızı verip güvenli bir şekilde POS makinasına girdiğiniz şifreyi, internette de BKM sayfasına (POS makinası yerine) girip ödeme işlemini sağlamış oluyorsunuz.

İndirimli Ürünler